Crossref Member Badge

Світла пам’ять про Ірину Пилипівну.

09.12.2020

Сьогодні, 9 грудня 2020 року, ми б з радістю вітали Ірину Пилипівну Ґудзик, доктора педагогічних наук, із 80-річчям. Але на жаль, вже понад десять років як відійшла у вічність чудова, порядна людина, видатний вчений, методист, справжній майстер своєї справи. 

Ірина Пилипівна народилася 9 грудня 1940 р. у с. Олександрівка Олександрівського району Донецької області. Вона здобула історичну та філологічну освіту. Володіла українською, російською, англійською, французькою, польською, болгарською мовами.

Мала 46 років трудової діяльності. Зокрема, з 1995 по 2009 роки очолювала Лабораторію навчання російської мови та мов інших етнічних меншин, яка нині має назву «Відділ навчання мов національних меншин та зарубіжної літератури Інституту педагогіки НАПН України».

Свою наукову діяльність спрямовувала на дослідження проблем навчання російської, української, болгарської мов; компетентнісно орієнтованого навчання мов, проблем двомовного навчання. Так, за її керівництва, було здійснено актуальні та ґрунтовні прикладні наукові дослідження, а саме: «Лінгводидактичні засади навчання російської мови та мов інших етнічних меншин у школах України» (1996-1998), «Функціональний підхід до відбору змісту та методів навчання мов етнічних меншин» (1999-2001), «Лінгводидактичні засади відбору змісту та методів навчання мов етнічних меншин у 12-річній середній загальноосвітній школі» (2002-2004), «Методика розвитку комунікативних компетенцій школярів у навчанні мов та літератур етнічних меншин в початковій та основній школі» (2005-2007), розпочали з нею тему «Науково-методичні засади конструювання підручників з мов і літератур етнічних меншин для початкової й основної школи» (2008-2011).

У 2001 році вона отримала звання «Відмінник освіти України». У 2004 р. нагороджена Почесною грамотою МОН України за активну участь у розробці Державного стандарту.

У 2004 р. одержала Диплом III ступеня за перемогу в конкурсі на кращу наукову роботу у номінації підручників і дидактичних комплектів (за підручник «Русский язык» для 6 класу школи з українською мовою навчання).

У 2007 році захистила докторську дисертацію на тему «Компетентнісно орієнтоване навчання російської мови у початкових класах (у школах з українською мовою навчання». Результати багаторічних досліджень обґрунтовано та висвітлено в монографії, що нині є взірцем і може слугувати моделлю для впровадження компетентнісно орієнтованого навчання різних мов національних меншин.

Ірина Пилипівна була членом спеціалізованої вченої ради в Інституті педагогіки АПН України; науковим керівником і тренером запроваджуваної тоді в Україні міжнародної програми «Читання й письмо для розвитку критичного мислення».

Підготувала 10 аспірантів з проблем навчання української, болгарської, єврейської (мови іврит), кримськотатарської, російської мов.

Мала понад 200 друкованих праць, у тому числі монографій, словників, програм і підручників з української, болгарської, російської мов, двомовної освіти для початкової й основної школи, аналітичних доповідей, статей і тез. Її праці нині не лише не втратили своєї актуальності, а й навпаки потребують переосмислення та подальшого впровадження в освітній процес, адже мають вагоме наукове підґрунтя та сприяють досягненню сучасних цілей навчання.

Світла пам’ять про Ірину Пилипівну назавжди залишиться у наших серцях.


Повернення до списку